13 czerwca 2024

olkuszwoda.pl

Dominika Olkusz-woda. Eksperst inwestycyjny

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w bankomatach

Bankomaty pozwalają nam na szybki dostęp do konta bankowego, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i w różnych lokalizacjach geograficznych w całym kraju. Mimo że wskaźniki przestępczości wobec użytkowników w pobliżu bankomatów są niskie, możliwość kradzieży naszych pieniędzy jest realna. Dlatego musimy podjąć pewne środki bezpieczeństwa, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo bycia ofiarą przestępców.

Stosuj poniższe wskazówki za każdym razem, gdy korzystasz z bankomatu.

Obserwuj teren

Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek bankomatu oceń okolicę, w której się on znajduje. Unikaj tych, które są w ciemnych lub odosobnionych miejscach; mają przeszkody blokujące je od widoku publicznego; lub gdzie ktoś lub coś podejrzanego jest w pobliżu.

Jeśli już dokonujesz transakcji i wydarzy się coś podejrzanego, zaleca się anulowanie transakcji i opuszczenie terenu.

Dobrą praktyką jest rewizja klawiatury i czytnika kart w celu sprawdzenia ich bezpieczeństwa. Jeśli jakikolwiek element można łatwo usunąć lub wygląda nieregularnie, nie należy używać bankomatu, ponieważ możesz zostać ofiarą tak zwanego skimmingu. W tym artykule dowiesz się, jak ustrzec się przed tym.

Poszukaj bezpiecznego miejsca parkingowego

Jeśli jedziesz samochodem do bankomatu, zaparkuj jak najbliżej bankomatu, w dobrze oświetlonym, otwartym miejscu. Zaleca się korzystanie z bankomatów, które znajdują się w pobliżu lub nawet wewnątrz niektórych oddziałów banków. Rozejrzyj się po okolicy zanim wysiądziesz z samochodu i zabierz ze sobą kluczyki do samochodu. Zamykaj drzwi i nie zostawiaj włączonego silnika, jeśli nie ma Cię w samochodzie.

Zezwalaj na wejście do bankomatu tylko upoważnionym i zaufanym osobom. Jeśli korzystasz z bankomatu w kabinie z drzwiami bezpieczeństwa razem z inną osobą, upewnij się, że drzwi są szczelnie zamknięte przed rozpoczęciem transakcji.

Skróć czas spędzony przy bankomacie

Przygotuj się do rozpoczęcia transakcji, kiedy idziesz do bankomatu, miej zdefiniowaną kwotę, którą wypłacasz i zapamiętaj swój PIN. Bądź ostrożny podczas liczenia pieniędzy, a kiedy skończysz, jak najszybciej schowaj paragon, kartę i pieniądze.

Pamiętaj, że Twój numer PIN jest poufny

Powinieneś zawsze pamiętać kod PIN do swojej karty. Twój PIN zapobiega nadużyciu karty przez osoby niepowołane. Nie zapisuj swojego numeru PIN na karcie, nie trzymaj go w pobliżu karty i nigdy nie trzymaj go w portfelu. Unikaj używania swojej daty urodzenia jako kodu PIN. Nigdy nie podawaj nikomu swojego kodu PIN, a kiedy używasz karty w bankomacie, nie pozwól, aby ktokolwiek widział, jak go wprowadzasz. Stań przed klawiaturą bankomatu, aby zasłonić widok innym osobom stojącym w pobliżu, zwłaszcza jeśli za Tobą czekają inne osoby.

Natychmiast zgłoś zagubienie karty

Mimo, że karta może być używana tylko z poprawnym kodem PIN, powinieneś niezwłocznie zgłosić zgubioną lub skradzioną kartę do swojej instytucji bankowej. Miej przynajmniej jeden numer telefonu do swojego banku w tym celu, wszystkie banki mają całodobowe linie dostępne do przyjmowania takich zgłoszeń.

Przestrzegając tych prostych wskazówek i zachowując ostrożność, możesz chronić swoje bezpieczeństwo osobiste i prywatność za każdym razem, gdy korzystasz z bankomatu w celu dokonania transakcji finansowej.