17 września 2024

olkuszwoda.pl

Dominika Olkusz-woda. Eksperst inwestycyjny

Reorganizacja, nowa strategia i sukcesy finansowe Commerzbanku

biznes

Commerzbank przedstawił na swoim dorocznym walnym zgromadzeniu najlepszy od lat wynik ekonomiczny, czego nie spodziewali się nawet najbardziej wnikliwi analitycy. Przez długi czas drugi co do wielkości bank komercyjny w Niemczech był uważany za nieudolny i źle zarządzany. Oszczędności następowały po oszczędnościach, ale nic nie prowadziło do większych zysków.

Teraz wydaje się, że nastąpił zwrot w działalności operacyjnej banku, a Prezes Zarządu Manfred Knof stwierdził podczas dorocznego walnego zgromadzenia, że cztery kamienie węgielne, którymi są orientacja na klienta, cyfryzacja, zrównoważony rozwój i rentowność oznaczają nowe możliwości biznesowe i trwały sukces.

Bankowi najwyraźniej udało się dokonać operacyjnego zwrotu. W pierwszym kwartale tego roku bank wypracował zysk netto w wysokości 284 mln euro. Było to prawie o połowę więcej niż oczekiwali analitycy. Nawet deklarowany cel, jakim było osiągnięcie w ciągu dwóch lat siedmioprocentowej stopy zwrotu z kapitału własnego, teraz wydaje się osiągalny. Bank miał dobry początek roku i stracił niewielu klientów, jak twierdzi Andreas Thomae, zarządzający portfelem w Deka Investment mimo tego, że na koniec tego roku z 1 000 oddziałów powinno pozostać tylko 450.

W perspektywie średnioterminowej pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, ale klienci nie będą już mogli po prostu przyjść do oddziału, jak to miało miejsce przedtem. Dwanaście punktów poradnictwa, w większości cyfrowych, będzie nadal świadczyć usługi. Po zakończeniu programu restrukturyzacji firmy zostanie zlikwidowanych 10 000 pełnoetatowych miejsc pracy. Strategia cyfryzacji w Commerzbanku ma kluczowe znaczenie dla komunikacji z klientami i jest podstawą rentowności. „W 2022 roku będziemy mierzyć wyniki banku na podstawie tego, jak dobrze działa doradztwo dla klientów w cyfrowych centrach doradczych” – mówi ekspert bankowy Thomae.

Eksperci banku są zdania, że najważniejsze jest to, by być blisko klienta. Usprawnienie oferty produktowej przyczyni się do tego, że rozmowy z klientami będą bardziej ukierunkowane. Poprzednik Knofa, Martin Zielke, dwa lata temu chciał sprzedać polską spółkę zależną mBank, ponieważ brakowało mu pieniędzy. Nie znaleziono jednak nikogo, kto byłby skłonny zapłacić żądaną cenę.

Chcesz wiedzieć więcej o lokatach, kredytach, pożyczkach itp.? Wstąp pod adres Na Gieldzie i znajdź upragnione odpowiedzi na swoje zapytania.

Obecnie, również dzięki rosnącym stopom procentowym w Polsce mBank stał się bardziej rentowny niż jego spółka dominująca i zwiększa swoje zyski. „Commerzbank miał szczęście, że sprzedaż nie doszła do skutku” – mówi Hans Peter Burghof z Uniwersytetu Hohenheim. W minionym roku ponownie nie wypłacono dywidendy dla akcjonariuszy, ale ma się to zmienić w roku 2022. „W dalszym ciągu oczekujemy skonsolidowanego wyniku na poziomie ponad miliarda euro” – powiedział Manfred Knof na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Oznacza to, że patrząc z dzisiejszej perspektywy bank będzie w stanie zaproponować wypłatę dywidendy za rok obrotowy 2022.

Wskaźnik wypłaty powinien wynosić 30 procent zysku Grupy.” Jednak skutki gospodarcze wojny na Ukrainie muszą pozostać ograniczone – powiedział Knof. Zdaniem Hansa Petera Burghofa z Uniwersytetu Hohenheim sektor finansowy w Niemczech przeszedł przez pandemię lepiej, niż się obawiano, ale to także dlatego, że państwo uratowało wiele firm, które w przeciwnym razie nie spłaciłyby kredytów.

„Teraz cała gospodarka jest obarczona zupełnie innym ryzykiem w związku z wojną na Ukrainie” – podkreśla ekonomista Burghof. Nikt nie wie, jak potoczą się losy wojny, a wysoka inflacja sprawia, że ludzie mają coraz mniejszy dochód do dyspozycji. Konsekwencją tego może być wzrost bezrobocia. Banki byłyby wówczas zagrożone niespłaceniem kredytów. Prezes Grupy Commerzbank, Knof, stara się temu przeciwdziałać, tworząc rezerwy na ryzyko w wysokości 464 mln euro. Nikt jednak dziś nie wie, czy to wystarczy.