27 kwietnia 2024

olkuszwoda.pl

Dominika Olkusz-woda. Eksperst inwestycyjny

W jakim celu i jak prowadzić domowe budżetowanie?

budzet-domowy

Budżetowanie jest prowadzeniem księgowości, czyli skrupulatnym zapisywaniem wszystkich wpływów i wydatków. Systematyczne i dokładne spisywanie wszystkich operacji finansowych mającym miejsce w naszym gospodarstwie domowym ma za zadanie wykazanie błędów w zarządzaniu domowymi finansami, a także wychwycenie tego, co było dobre i na czym warto się wzorować. Przy domowym budżetowaniu podobnie, jak w budżetowaniu firmowym musi istnieć plan ten najbliższy, jak i plan długoterminowy, czyli perspektywiczny.

Plan najbliższy ustalany jest w zakresie miesiąca jednak myśląc również o wydatkach całorocznych, bo one w sporej części będą także finansowane z dochodów miesięcznych. Nasze miesięczne dochody obejmują wpływy miesięczne ze wszystkich źródeł (wypłaty, dodatki, wyrównania, premie, dochody z dodatkowej pracy, trzynastki i inne w zależności od sytuacji zawodowej członków gospodarstwa domowego) i wszystkie wydatki w okresie jednego miesiąca z przeznaczeniem na poszczególne cele, jak fundusz na wydatki wyżywieniowe i gospodarcze, fundusz na rachunki stałe, fundusz na ewentualne raty kredytu, fundusz leczniczy (jeżeli zachodzi taka potrzeba) oraz na fundusz zwany awaryjnym lub oszczędnościowym również warto coś każdego miesiąca odłożyć. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę też wydatki roczne, czyli perspektywiczne. W ramach planów perspektywicznych, czyli długoterminowych trzeba uwzględnić kilka funduszy, jak na przykład stworzenie funduszu szkolnego (w przypadku posiadania dzieci w wieku szkolnym), fundusz świąteczny i urodzinowy, jak i fundusz wakacyjny.

Jakie jest domowe budżetowanie?

Domowe budżetowanie na początku wielu osobom może wydawać się nieciekawe, męczące i co najgorsze nie potrzebne. Lecz warto posłuchać osób, które gwarantują, że dzięki domowemu budżetowaniu wreszcie wiedzą, gdzie uciekają ich pieniądze i poznali sposób, jak temu zaradzić. Jedynym warunkiem korzyści z budżetowania jest to, aby prowadzić domową buchalterię sumiennie, systematycznie i dokładnie. Jak również nie zaprzestawać budżetowania po jednym miesiącu. Warto budżetować dłużej i na własnej skórze przekonać się jak wielki ma to sens. A wtedy nigdy nie zaprzestawać domowego budżetowania, bo pragnąc mieć na wszystko fundusze celowe i nie martwić się o to, że na coś zabraknie pieniędzy, to trzeba budżetować na okrągło, czyli cały czas prowadzić domową księgowość na papierze lub w komputerze. Wybór formy budżetowania jest indywidualny i każdy wybiera najlepszy dla siebie sposób. Budżetowanie na papierze być może jest przestarzałą formą pracy, lecz jest pewniejsze, gdyż nie ma zależności od energii elektrycznej, czy od kondycji sprzętu, na którym piszemy.

Podobnie jest w przypadku kart kredytowych i gotówki będącej w portfelu. Operowanie kartami kredytowymi jest nowoczesną formą płatności i dość wygodną formą płacenia praktycznie za wszystko, lecz również jest zależne od wydolności systemu, od dostaw energii a nawet od sytuacji w kraju. Natomiast pieniądze w naszym portfelu są pewniejsze pod warunkiem, że je dobrze zabezpieczymy i ich nam nikt nie ukradnie. Poza tym płacenie gotówką za artykuły spożywcze, czy za artykuły pierwszej potrzeby jest bardziej praktyczne, bo oszczędniejsze, gdyż na bieżąco mamy wgląd w nasze portfelowe konto i wiemy ile wydaliśmy i ile jeszcze możemy wydać, bo nieustannie grzebiemy w portmonetce. Natomiast nasze konta bankowe już nie są sprawdzane tak na bieżąco i często zanim sprawdzimy i się zorientujemy, to są już puste, albo jest już na nich debet, bo wydaliśmy wszystko do ostatniej złotówki.

A jeśli zastanawiasz się, czy lepsza jest pożyczka, czy kredyt, odpowiedź znajdziesz, klikając https://www.swietokrzyskie24.pl/pozyczka-czy-kredyt-roznice-i-co-lepiej-wybrac/.

Zasady domowego budżetowania

Domowe budżetowanie pozwala mieć na bieżąco informację o kondycji finansowej naszego gospodarstwa i w porę zadziałać, gdy zachodzi taka potrzeba. Budżetowanie pozwala w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać zasoby finansowe i jednocześnie usprawnić wszystkie procesy finansowe oraz kontrolować je w naszych domowych gospodarstwach podobnie, jak to się dzieje w firmie.

Prowadzenie domowej księgowości nie obędzie się bez rubryk, w których zapisujemy wszystko, o czym wyżej było wspomniane. Warto jednak zarezerwować sobie ostatnią rubrykę na uwagi, bo takowe podczas budżetowania zawsze się nasuwają. Wszystkie uwagi po późniejszej analizie miesięcznej, kwartalnej, półrocznej lub rocznej przyczynią się do lepszej organizacji naszego budżetu i do wyeliminowania błędów w budżetowaniu oraz do poszerzenia tego, co przynosi zysk i co się sprawdza.