26 maja 2024

olkuszwoda.pl

Dominika Olkusz-woda. Eksperst inwestycyjny

Kopiowanie strategii inwestycyjnych

Social trading to nowy model inwestycyjny oparty na połączeniu społeczności użytkowników, gdzie najbardziej zaawansowani traderzy lub inwestorzy dzielą się swoimi strategiami, a początkujący mogą obserwować, śledzić, uczyć się i kopiować najbardziej skutecznych inwestorów.

Model ten zawiera podstawowe zasady działania sieci społecznościowych, ale tym razem zastosowane w świecie inwestorów. Musimy jednak rozróżnić różne poziomy w tej operacji, od całkowitego kopiowania strategii do zwykłego dzielenia się opiniami i doświadczeniami.

Copytrading

Copytrading jest bez wątpienia najbardziej radykalną formą social tradingu, w której po prostu kopiujemy działania najbardziej znanych inwestorów.

Jak korzystać z promocji bankowych?

Istnieje kilka rodzajów copytradingu. Istnieją platformy, które pozwalają nam „zapisać się” do kopiowania transakcji danego użytkownika, który publikuje swoje wyniki i otrzymuje wynagrodzenie w oparciu o ludzi, którzy podążają za jego transakcjami. Prawdopodobnie najbardziej znaną platformą jest eToro, która opiera się właśnie na tej koncepcji.

Należy zauważyć, że jest to handel o wysokim ryzyku, ponieważ inwestorzy mają motywację do zajmowania ryzykownych pozycji, aby móc osiągnąć spektakularne zyski, które przyciągają innych ludzi. Z drugiej strony, jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze mają możliwość rozpoczęcia pracy od zera z nowym użytkownikiem.

Zautomatyzowane systemy

Teraz może nie jest to tak modne, ale przeszukując sieć nadal można znaleźć wiele stron internetowych, a nawet firm, które oferują automatyczne systemy handlowe za „skromną” cenę.

Użytkownik będzie wiedział niewiele o systemie lub formie inwestycji, która przyjmuje, po prostu daje zlecenia kupna lub sprzedaży w oparciu o pewne zmienne. Nie polecam tego systemu, bo jeśli stworzyliśmy zwycięski system, to po co sprzedawać go za kilka złotych, skoro można zarobić miliony bez wysiłku i komplikacji?

Blogi

Kolejnym zjawiskiem w internecie jest powstawanie blogów. Dzisiaj możemy znaleźć wiele blogów poświęconych inwestowaniu dla wszystkich rodzajów filozofii, w których użytkownicy publikują swoje opinie, a niektórzy nawet swoje portfele inwestycyjne. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę, że są to zazwyczaj blogi anonimowe, a publikowane portfolia niekoniecznie muszą być prawdziwymi portfelami użytkowników. W każdym razie można powiedzieć, że są one dobrym źródłem informacji, a przynajmniej możemy uzyskać wizję rynku, jaką mają inni inwestorzy.

Fora

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych sposobów na dzielenie się informacjami, gdzie użytkownicy dzielą się strategiami, wizjami, obawami, itd. Też są oni anonimowi, więc opinie powinny być brane pod uwagę, ale nie traktowane jako dogmat wiary.

Wniosek

Internet jest niewyczerpanym źródłem informacji, a dla nowych inwestorów może być przydatne do korzystania z niego, aby uzyskać różne punkty widzenia od ludzi, którzy handlują na rynkach od dłuższego czasu. Nie możemy jednak tracić naszego krytycznego ducha i być ostrożni wobec tych, którzy mówią nam, że rynki są proste i że mają sposób na zarabianie pieniędzy w sposób zrównoważony, przy niewielkim ryzyku.

Najlepiej jest poświęcić czas na edukację, zarówno w internecie, jak i czytając książki inwestycyjne, zanim zajmie się pozycję na rynku, polegając na pomysłach innych.